Home / Organizacja / Wydarzenia / Bal u konnych artylerzystów 2012

 

Już po raz trzeci kawalerzyści w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich mieli przyjemność zagościć na zorganizowanym w wielką pieczołowitością balu u konnych artylerzystów. Poniżej relacja z tego wydarzenia autorstwa kolegi z GRH 7 DAK – Pawła Janickiego.

Dnia 14 stycznia 2012, w Pałacu Mielżyńskich w Iwnie, odbył się doroczny ‘Bal u konnych artylerzystów’, zorganizowany przez Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 DAK z Poznania. Była to kolejna okazja do spotkania z naszymi przyjaciółmi, kolegami rekonstruktorami oraz rodzinami artylerzystów konnych. Łącznie przybyło 95 gości.

Wśród gości, którzy postanowili zaszczycić nas swoją obecnością znaleźli się w tym roku przedstawiciele następujących barw i organizacji:
– Twierdzy i Dawnego Garnizonu Poznań,
– 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego,
– 15 Pułku Ułanów Poznańskich,
– GRH ‘Odwach’
– 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich
– 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich,
– Grupy Operacyjnej ‘Śląsk’
– 71 dywizjonu pancernego
– 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej Karola II Króla Rumunii,
– Przedstawicieli Sztabu Generalnego Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej
– 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego
– Żandarmerii Wojska Polskiego

Przygotowania do balu rozpoczęły się już parę miesięcy wcześniej, gdy rozpoczął się kurs tańca dla wszystkich chętnych par.

Bal rozpoczął się o godzinie 20:00. Przybywających gości witała uzbrojona warta 7 DAK, a w środku dekoracja, którą otworzyliśmy w oparciu o zdjęcie balu podoficerskiego 7 DAK z 1930 r.

Po symbolicznym toaście szampanem, odsłuchaliśmy uroczyście Marsza Artylerii Konnej. Potem odtańczyliśmy poloneza na ponad 40 par, prowadzonego przez naszego przyjaciela Michała Andrzejaka. Potem porwał nas pierwszy walc… Niespodzianką dla gości był wybór Królowej Balu, którą została pani, która w ocenie gości najlepiej wystylizowała się na bal końca lat 30-tych.

O północy, goście wznieśli zdrowie konia, zgodnie z kawaleryjską tradycją. Odbyła się także sprzedaż losów w loterii i licytacja ufundowanych przedmiotów. W tym miejscu ogromne podziękowania należą się firmie Hero Collection Braci Kłoskowskich, której wsparcie licytacji pasami salonowymi i rogatywkami przeszło nasze oczekiwania. Całość środków uzyskanych z loterii fantowej i licytacji przekazania została na realizację Projektu ‘Armata’.

Zabawa trwała do 5:00 rano i zakończyła się spontanicznym odśpiewaniem przez mundurowych ‘Kiedy ranne wstają zorze’.

Dziękujemy wszystkim za przybycie! Mamy nadzieję, że bawiliście się równie dobrze jak my sami. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze szerszym gronie.

Ku Chwale Jej Królewskiej Mości Artylerii Konnej!

 

Film oraz galeria autorstwa Marii Zubowicz-Dobrowolskiej znajduje się pod tym adresem:

http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,bal-u-konnych-artylerzystow-2012,9331

 
Share this page