Home / Organizacja / Wydarzenia / Promocja książki “Garnizon Poznań w II Rzeczypospolitej”

 

coverbig

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w spotkaniu z p. dr. Bartoszem Kruszyńskim, autorem niezwykłej publikacji zatytułowanej “Garnizon Poznań w II Rzeczypospolitej”. Spotkanie odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 18.00 w Pałacu Działyńskich w Poznaniu (Stary Rynek 78) – promocja jest częcią tegorocznego Święta Pułkowego 15. Pułku Ułanów Poznańskich – Dni Ułana. Wydawcą i organizatorem promocji jest Dom Wydawniczy REBIS Sp. z o.o.

Wojsko w międzywojennym Poznaniu odgrywało ważną rolę w wielu dziedzinach życia. Mundur żołnierza Wojska Polskiego był na ulicach  miasta symbolem odzyskanej z wielkim poświęceniem niepodległości i pięknych kart bojowych jednostek poznańskich w wojnie polsko-bolszewickiej. Defilady z okazji świąt pułkowych i oddziałowych, Święta Żołnierza czy wielkich rocznic przyciągały zawsze tłumy  mieszkańców. Wojsko uczestniczyło w uroczystościach o charakterze  państwowym, religijnym, miejskim i regionalnym. Dowództwo Okręgu Korpusu nr VII, a także dowódcy poszczególnych oddziałów organizowali odczyty, akcje charytatywne, bale, loterie oraz lokalne, krajowe i międzynarodowe zawody sportowe. Wszystkie te wydarzenia zostały utrwalone na fotografiach, które poddane odpowiedniej analizie stanowią dziś bezcenne źródło wiedzy o minionych czasach.

Książka jest pierwszą kompleksową publikacją na temat garnizonu poznańskiego w okresie 1921 – 1939 i efektem wieloletnich prac badawczych autora oraz jego naukowej pasji. Jej największym walorem jest niezwykle bogata baza źródeł ikonograficznych W książce znajdziemy również wiele ciekawostek dotyczących życia codziennego garnizonu.

Uzupełnieniem jest bardzo ciekawe kalendarium najważniejszych wydarzeń związanych z historią wojskowości mających miejsce w Poznaniu w omawianym okresie.

Dr Bartosz Kruszyński jest historykiem wojskowości i analitykiem zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego związanym z Zakładem Historii Wojskowej Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do chwili obecnej opublikował kilkadziesiąt artykułów o tematyce historyczno-wojskowej i zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego oraz książki:

“To, co po Tobie mam najdroższego, a co jest nasze. Biografia ppłk. Zbigniewa Kiedacza” (2004),  “Poznańczycy w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921” (2010)  w 2011 r. “Kariery oficerów w II Rzeczypaospolitej” (2011), “Udział sił zbrojnych USA w konfliktach w Iraku i Afganistanie – największych wojnach przełomu XX/XXIwieku” (2011).

 
Share this page