Home / 15. Batalion Ułanów Poznańskich / Wrzesień 15bUP – pamięć, tradycja i szkolenie

 

no images were found

„Szkolenie pomijające dziedzinę ducha, nigdy nie doprowadzi do zwycięstwa”
Instrukcja szkolenia kawalerii Warszawa 1937.
Tegoroczny wrzesień dla żołnierzy 15bUP był miesiącem intensywnego szkolenia przeplatanego chwilami refleksji nad chwalebnymi czynami poprzednich pokoleń. W dniach 3-4.09.2016r. pluton pod dowództwem por. Laskowskiego uczestniczył w kolejnej edycji Szarży pod Krojantami. Obok szwadronów kawaleryjskich swoją rolę w rekonstrukcji bitwy, odegrali również współcześni ułani z 1 szwadronu (9kpzmot) na Kołowych Transporterach Opancerzonych Rosomak.

Kilka dni później – 12.09.2016 delegacja żołnierzy z 15bUP pod dowództwem ppor. Dzierzyńskiego jak co roku wspominała doniosłe wydarzenia z historii 15 pułku Ułanów Poznańskich, które miały miejsce podczas kampanii wrześniowej we wsi Ziewanice. W tamtym czasie 15 pułk toczył ciężkie walki nad Bzurą. Żołnierze batalionu wspólnie ze strażnikami pamięci o 15pUP – członkami Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15pUP, uczcili pamięć poległego 77 lat temu dowódcy 15pUP – ppłk. Tadeusza Mikke.

no images were found

Mając w pamięci znakomite dokonania żołnierzy 15pUP, żołnierze 2 szwadronu (10kpzmot) w dniu 16.09.2016 r., intensywnie szkolili się w wykonywaniu zadań taktyczno-ogniowych na pasie taktycznym Trzemeszno. Pluton 2 szwadronu pod czujnym okiem dowódcy rtm. Damiana Ćwierkiewicza, szkolił się z procedur odpierania ataku i wychodzenia z zasadzki. Strzelanie w wąwozie zostało wysoko ocenione przez obserwatorów z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, którzy w tym dniu wizytowali 17WBZ.

Z suchych wzgórz pasa taktycznego Trzemeszno, 2 szwadron dołączając do batalionu przemieścił się w podmokłe rejony Białej Góry. W dniach 20-22.09.2016r. prawie 200 żołnierzy 15 batalionu Ułanów Poznańskich realizowało zajęcia z pokonywania przeszkód wodnych z wykorzystaniem różnego rodzaju przepraw. Ćwiczono pokonywanie Odry z użyciem łodzi desantowych, transporterów pływających PTS-M, promów oraz mostu pontonowego. Dzięki właściwej organizacji pracy saperów, bez przeszkód zdołano przeprawić na drugi brzeg cały stan osobowy batalionu uczestniczący w zajęciach oraz prawie 30 różnego rodzaju jednostek sprzętowych. Na uwagę zasługuje fakt, że w szkoleniu brało udział pięćdziesięciu żołnierzy NSR, którzy w tym czasie odbywali krótkotrwałe ćwiczenia rotacyjne w 3 szwadronie (11kpzmot).

no images were found

Po wykonaniu bezpiecznego przemieszczenia do MSD, pluton 1 szwadronu, rozpoczął intensywne przygotowania do wykonania kolejnego trudnego zadania – szturmu na wzgórze. Żołnierze ćwiczyli wychodzenie ze strefy śmierci, współdziałanie piechoty z wozami oraz dynamiczne strzelanie. Zajęcia zakończyły się wyparciem przeciwnika z jego pozycji bojowych co przełożyło się na osiągnięcie celu działania czyli zdobycie wzgórza.

Miesiąc zakończył się dla batalionu dobowym obozem szkoleniowym dla członków Towarzystwa 15pUP, na którym żołnierze mieli okazję przekazać część swoich umiejętności sympatykom 15pUP, którzy zapowiedzieli chęć wzięcia udziału w kolejnym tego typu przedsięwzięciu.

autor:mjr Marcin Konieczny

 

 

 
Share this page