Ułani kompanii logistycznej 15. batalionu Ułanów Poznańskich – st. kpr. Rafał LIS, st. szer. Sebastian DUDA oraz szer. Marcin JAWORSKI w dniu 25.04.2014r. jadąc pojazdem służbowym Iveco Eurocargo trasą Wędrzyn – Gorzów, w miejscowości Lubniewice zauważyli leżącego przy drodze obok sklepu starszego mężczyznę z uniesioną ręką do góry. Dowódca pojazdu nakazał zatrzymanie pojazdu, po czym wraz z szer. Marcinem JAWORSKIM podbiegli do leżącego człowieka, a ze względu na wąską ulicę kierujący pojazdem odstawił go na pobliski przystanek autobusowy, dołączając później do pozostałych. Po zbliżeniu się do leżącego mężczyzny okazało się, że leżący nie daje oznak życia. Podoficer, zachowując zimną krew, nakazał szer. JAWORSKIEMU wykonać uciski na klatkę piersiową, rozpoczynając resuscytację. Następnie żołnierze ułożyli poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej oraz udrożnili tym samym drogi oddechowe. St. kpr. LIS połączył się poprzez nr 112 ze szpitalem w Sulęcinie przedstawiając telefonicznie całą sytuację.

Do przyjazdu lekarza żołnierze wykonywali czynności zgodnie z zaleceniami lekarza. Z opisu ratujących życie mężczyźnie wynika, iż po udrożnieniu jamy ustnej z wymiocin, mężczyzna powoli zaczął dochodzić do siebie. Po kilkudziesięciu minutach przyjechała karetka z m. Sulęcin. Lekarz stwierdził u poszkodowanego atak epilepsji i podziękował żołnierzom za szybką interwencję, twierdząc, że gdyby nie ich akcja ratownicza, człowiek prawdopodobnie udusiłby się swoimi wymiocinami.

Spostrzegawczość, a przede wszystkim nieobojętność na ludzką krzywdę pozwoliła uratować życie człowieka. Podejmując szybkie działanie żołnierze 15. bUP wykazali się profesjonalizmem i odwagą, pokazując społeczeństwu, że potrafią bronić nie tylko granic państwowych, ale również ludzkie życie. St. kpr. Rafał LIS, st. szer. Sebastian DUDA oraz szer. Marcin JAWORSKI dzięki swojemu postępowaniu są wzorem do naśladowania dla wszystkich żołnierzy oraz całego społeczeństwa.

 

tekst: rtm. Daniel Myśliński

 
Share this page