Home / Organizacja / Wydarzenia / Święto Pułkowe – Dni Ułana 2014

 

f

Święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich – Dni Ułana 2014 dobiegło końca. Czas więc na wstępne podsumowania. Tegoroczne uroczystości były pod wieloma względami wyjątkowe i, nie waham użyć się tego słowa, historyczne.

Po raz kolejny świętowaliśmy w dwóch miejscowościach. W piątek 25 kwietnia w Wędrzynie, współczesnym garnizonie 15. batalionu Ułanów Poznańskich, odbył się uroczysty apel. Pierwszy dzień obchodów zakończył bal, podczas którego bawiono się niemal do rana. Nie zabrakło świetnej zabawy i dobrego jadła.

Sobota 26 kwietnia upłynęła pod znakiem rodzinnego pikniku zorganizowanego przez batalion we współpracy z wędrzyńskim stowarzyszeniem „Wiarus”, który obfitował w liczne atrakcje.

Poznańskie uroczystości rozpoczęły się kilka dni później. Od środy 30 kwietnia obecni byli na Woli reprezentanci środowisk kultywujących tradycje kawaleryjskie, którzy wzięli udział  w XXIV Ogólnopolskich Zawodach Kawaleryjskich „Militari” oraz towarzyszących im III Międzynarodowych Mistrzostwach Kawalerii i Memoriale im. Macieja Frankiewicza.  Najlepsze wyniki osiągnęli zawodnicy w barwach 15. Pułku Ułanów.

W sobotę, 3 maja odbył się rodzinny piknik. Po wielu latach przerwy ponownie zorganizowano go na terenie Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego – Hipodrom Wola w Poznaniu. Impreza była udana, co potwierdza, że ten obiekt ma niezwykły potencjał i równie doskonale nadaje się do organizacji profesjonalnych imprez jeździeckich, jak spotkań popularyzujących tradycje hippiczne, w tym dzieje kawalerii.  Cieszy nas zwłaszcza to, że frekwencja mieszkańców Poznania przerosła nasze  oczekiwania.

Podczas pikniku zaprezentowano szereg pokazów, w tym spieszenia sekcji CKM na jukach, zgodnie z przedwojennym regulaminem oraz przy wykorzystaniu replik broni i oporządzenia wykonanych w dużej zgodności z oryginałami. Pokaz taktycznego użycia tego typu broni był bardzo zbliżony do rzeczywistości, co potwierdził p. Franciszek Andrzejak, 98 letni ostatni znany żyjący żołnierz 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, który we wrześniu 1939 roku służył właśnie jako obserwator w sekcji CKM, a w tym roku był gościem naszej imprezy.  

Jednym z najważniejszych punktów programu była prezentacja uczestników i gości zawodów. Kolumnę konną otwierał poczet, który zaprezentował  sztandar przeznaczony dla  15. batalionu Ułanów Poznańskich w przeddzień jego wręczenia. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić ciągłość kawaleryjskich tradycji Ułanów Poznańskich.  

Dzień zwieńczyły tradycyjny capstrzyk i Apel Poległych oraz uroczysty raut na Woli, podczas którego ogłoszono oficjalne wyniki zawodów. Wszystko odbyło się w zacnym gronie zaproszonych gości, wśród których była m.in. p. Anna Anders, córka naczelnego wodza i jednego z dowódców Ułanów Poznańskich, gen. broni Władysława Andersa.

Ostatni dzień Święta, 4 maja, rozpoczął się od złożenia wiązanek kwiatów pod pomnikiem pułkowym przy ul. Ludgardy. Następnie na pl. Wolności w Poznaniu odprawiono uroczystą Mszę św., w której wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i wojskowych oraz policji i organizacji pozarządowych, pododdziały wszystkich szwadronów i szwadron honorowy 15. batalionu Ułanów Poznańskich, Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych oraz liczni poznaniacy.  

O godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczystość przekazania sztandaru 15. batalionowi Ułanów Poznańskich oraz utożsamienie jednostki z historycznym poprzednikiem – 15. Pułkiem Ułanów Poznańskich. Dokładnie w miejscu przysięgi Wojsk Wielkopolskich z 1919 roku z rąk dowódcy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, gen. brygady Rajmunda T. Andrzejczaka, sztandar przejął dowódca Batalionu, ppłk Tomasz Borowczyk, a następnie przekazał go pocztowi w składzie: rtm. Daniel Myśliński, chor. Robert Kuzajewski i por. Kornelia Majewska. Gen. brygady Jarosław Mika, upoważniony przez Kapitułę Virtuti Militari nałożył na sztandar wstęgi Krzyża VM symbolizujące jego dwukrotne nadanie. Następnie ppłk Borowczyk w asyście prezesa naszego Towarzystwa, p. Anny Marii Anders oraz gen. Andrzejczaka i gen. Miki wręczył 67 odznak pamiątkowych – Znaków Pułkowych 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Wśród uhonorowanych znalazło się kilku żołnierzy, którzy są  członkami Towarzystwa oraz Łukasz Walter – nasz kolega z Zarządu.

Uroczystość zakończyła defilada kawalerii ulicami miasta i oddanie pokłonu historycznemu sztandarowi Pułku, przechowywanemu jako najcenniejsza relikwia w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym. Ostatnim akordem było wręczenie wyróżnień przyznawanych przez Zarząd Towarzystwa za pracę na rzecz pułkowych tradycji. W tym roku Znaki Zasługi otrzymali: chor. Robert Kuzajewski oraz mjr Wojciech Teredowski. Godło Honorowe zostało nadane Wielkopolskiemu Muzeum Wojskowemu.

Ku chwale Pułku, ku chwale całej polskiej Kawalerii!

Piotr Stachecki

 
Share this page