Home / 15. Batalion Ułanów Poznańskich / Zawody o Puchar Dowódcy 15. batalionu Ułanów Poznańskich

 

no images were found

Po raz pierwszy, w ramach zabezpieczenia dni wolnych na wrześniowym szkoleniu poligonowym zostały zorganizowane zawody o Puchar Dowódcy 15 batalionu Ułanów Poznańskich. Program zawodów przewidywał wiele konkurencji zarówno siłowych, sprawnościowych jak i umysłowych. 14.09.2014r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie poprowadzone przez dowódcę 15 bUP ppłk Tomasza BOROWCZYKA, po którym reprezentacje przystąpiły do rozgrywania konkurencji. Na dobry początek i rozgrzewkę zawodników, drużyny zmagały się ze sobą w przeciąganiu liny. Rywalizacja i doping walczących drużyn była niezwykle zawzięta.

Pomimo zmęczenia drużyny walczyły o każdy punkt. Podczas następnej rozgrywanej konkurencji – umiejętności rzutu nożem do tarczy, również nie zabrakło emocji. Napięcie rosło z każdym oddanym rzutem a radość trafienia przez zawodnika była ogromna. Trzecia konkurencja tego dnia dała pole do popisu siłaczom 15 bUP. Zawodnicy po raz pierwszy mieli okazję zmierzyć się ze sobą podczas siłowania się na rękę. Reprezentanci poszczególnych pododdziałów pokazali siłę oraz niezwykłą wolę walki. Ostatnią konkurencją, zorganizowaną pierwszego dnia zawodów, był marsz na orientację. Drużyny sprawdziły swoje umiejętności orientowania się w terenie według mapy i podanych współrzędnych jednocześnie zmagając się z trudnym terenem oraz własnymi słabościami.

Kolejna niedziela przyniosła następne ciekawe konkurencje dla Ułanów Poznańskich. Tym razem mierzyli oni swoje siły biorąc udział w biegu siłacza, który polegał na drużynowym biegu z obciążeniem w postaci pontonu, na trasie 1,5km. Najszybsi okazali się żołnierze z 9 kompanii piechoty zmotoryzowanej uzyskując czas 10 min i 30 sekund. Dużo emocji dostarczyła konkurencja rzutu oponą na odległość. Najlepszy okazał się st. szer. Tomasz GELDNER z kompanii dowodzenia, uzyskując odległość 14 m i 20cm. Niewątpliwa atrakcją była konkurencja znalezienia największego grzyba w pobliskich poligonowych lasach. Żołnierze, wykazując się znajomością grzybów jadanych zbierali dorodne prawdziwki, podgrzybki, jednak pod względem wielkości zwyciężył grzyb popularnie zwany sową. Ostatnią konkurencją rozgrywaną w tym dniu była waga płaczu. Żołnierze musieli zmierzyć się z siła mięśni swoich rąk, utrzymując na czas ciężary w postaci karabinów maszynowych. Emocjonujący doping dodawał sił każdemu zawodnikowi lecz najlepszym okazał się szer. Andrzej PAWLAK z kompanii dowodzenia.

Trzecia część zawodów o Puchar Dowódcy 15 batalionu Ułanów Poznańskich rozegrała się w dniu 28.09.2014r. Zacięta walka i chęć zwycięstwa powodowała niezwykłe emocje. Ostatniego dnia zawodnicy musieli zmierzyć się ze swoją wiedzą na temat historii 15 Pułku Ułanów Poznańskich oraz drużynowo przeciągnąć KTO Rosomak na czas. W konkurencji wiedzy historycznej bezkonkurencyjny okazał się przedstawiciel 9 kpzmot kpr. Patryk JANIK, który zwyciężył z przeciwnikami przewagą 10 pkt. Walka o pierwsze miejsce trwała jednak do ostatniej chwili. Dwa pododdziały w rezultacie poprzednich konkurencji zdobyły tyle samo punktów i rozstrzygającą konkurencją były siłowe zmagania z 22 tonowym transporterem. Decydujące o zwycięstwie okazały się niecałe 0,2s. Zwycięska 9 kompania piechoty zmotoryzowanej wygrała z konkurencyjną kompanią dowodzenia wynikiem 31,63 do 31,78s. Po wyłonieniu zwycięzcy oraz podliczeniu wszystkich punktów okazało się, że niezbędna jest dogrywka do wyłonienia pododdziału zdobywającego 3 miejsce. Do walki przystąpiły 12 kpzmot oraz kompania logistyczna. Po sprawiedliwym rzucie monetą, jako konkurencję rozstrzygającą, wybrano przeciąganie liny. W tym przypadku również nie obyło się bez zaciętej rywalizacji, lecz po zmaganiach lepsza okazała się kompania logistyczna.

Na oficjalnym zakończeniu zawodów o Puchar Dowódcy 15 batalionu Ułanów Poznańskich, 9 kompanii piechoty zmotoryzowanej jako zwycięzcom wręczony został Puchar Przechodni a pozostałym reprezentacjom dyplomy i wyróżnienia za zaangażowanie podczas rozgrywania konkurencji. Dowódca 15 bUP pogratulował wszystkim zawodnikom oraz życzył powodzenia podczas następnej edycji zawodów, która odbędzie się podczas szkolenia poligonowego w przyszłym roku. „Cieszę się, że zawody mogą wywołać tyle pozytywnych emocji. Jest to nie tylko dobra zabawa, lecz także nauka i doskonały sposób na cementowanie zawartych w pododdziałach znajomości i przyjaźni” – komentuje ppłk Tomasz BOROWCZYK, dowódca 15 batalionu Ułanów Poznańskich.

 
Share this page