Home / Organizacja / Wydarzenia / II Defilada Żołnierzy Wyklętych

 

Gdansk28 lutego na zaproszenie Stowarzyszenia SUM z Gdańska, uczestniczyliśmy w II Defiladzie Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku. W imprezie wzięło udział 16 grup rekonstrukcyjnych, reprezentujących różne formacje, począwszy od powstańców warszawskich, a kończąc na żołnierzach podziemia antykomunistycznego.

Defilada wyruszyła o godzinie 12:15 spod kościoła św. Brygidy i prowadziła uliczkami Starego Miasta pod fontannę Neptuna, któa mieści się nieopodal Dworu Artusa. Końcowym punktem defilady było złożenie symbolicznych meldunków “gen. Andersowi”, który przybył na siwym koniu. Po ich złożeniu odbył się uroczysty apel.

Wyjazd do Gdańska wiązał się też z możliwością zwiedzenia półwyspu helskiego, z czego skwapliwie skorzystaliśmy. W godzinach rannych przybyliśmy na Hel i udaliśmy się na miejsce, gdzie rozlokowane są baterie obrony wybrzeża. Z kolei w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w najwęższym miejscu pułwyspu (jego szerokość w tym miejcu to zaledwie 150 m), gdzie pas drogowy oddziela Morze Bałtyckie od Mierzei Helskiej.

Przemysław Kosowicz, pododdział zmechanizowany ROK

 
Share this page