Home / Organizacja / Wydarzenia / 31. Dni Ułana – podsumowanie

 

IMG 4815 Kopia

Dokładnie trzydzieści lat temu, w 1986 roku, na ulicach stolicy Wielkopolski pojawili się jeźdźcy w czerwonych otokach. Mimo nie w pełni suwerennego ustroju w kraju, Poznań upomniał się ułańskie tradycje. Tak rozpoczęły się Dni Ułana, które nieprzerwanie odbywają się do dnia dzisiejszego. Ich kolejna, 31. edycja, odbyła się w Poznaniu w dniach 22-24 kwietnia 2016 r.

Z kolei obchody Święta Pułkowego we współczesnym garnizonie Ułanów Poznańskich, w Wędrzynie, urządzono w dniu 22 kwietnia.

Świętowanie w Wędrzynie rozpoczęto od uroczystej Mszy św. odprawionej w kościele parafialnym pw. św. Sebastiana. Następnie odbył się apel na dziedzińcu batalionowych koszar, a całość zwieńczył piknik rodzinny.

Z kolei w Poznaniu tradycyjnie rozpoczęliśmy Ogólnopolskimi Zawodami Kawaleryjskimi Militari, które w tym roku odbyły się już po raz 26. Ostatecznie w konkursie głównym klasy L mieliśmy 14 startów, natomiast w towarzyszącym mu konkursie klasy LL o jeden mniej. Do udziału w VII Memoriale im. Macieja Frankiewicza zgłoszono łącznie 15 startów.

Do stolicy Wielkopolski zawitali kawalerzyści reprezentujący barwy 1. i 3. Pułku Szwoleżerów, 12. i 15. Pułku Ułanów, 2. i 7. Pułku Strzelców Konnych, 7. DAK-u, Szwadronu Łączności nr 7 oraz delegacja kawalerzystów z Niemiec. Wśród polskich ekip rodzynkiem była jedyna amazonka, Wanda Frąckiewicz, startująca w barwach 3. Batalionu Logistycznego Ziemi Goleniowskiej.

Kolejny rok z rzędu gospodarze okazali się mało gościnni, wygrywając najważniejsze konkurencje. I tak w konkursie głównym mistrzostwo na koniu Domino wywalczył Mikołaj Walter (15. PU), z kolei na koniu Formoza uzyskał on drugi wynik. Podium zamknął Paweł Kubicki (15. PU) na Narcyzie. Klasyfikację drużynową Militari wygrała z kolei ekipa w barwach 2. Pułku Strzelców Konnych, w składzie Kamil Ciesielczuk i Patryk Sagan. Tryumfatorem Militari LL został z kolei Paweł Foremny (3. PSzwol.) na Hawanie, wyprzedzając Andrzeja Ciesielskiego (15. PU) na Europie i Karla Wollenhaupta (Deutscher Kavallerieverband) na Celestino. Memoriał im. Macieja Frankiewicza należał do Mikołaja Waltera (15. PU) na Domino. Nagrodę im. ppłk. dr. Tadeusza Andrzejewskiego dla właściciela najlepszego konia zawodów zdobył w tym roku Paweł Brzezicki (12. PU) za konia Ciociosan. Z kolei największym pechowcem Militari okazał się Piotr Piekarczyk na koniu Dereń (1. PSzwol.), odbierając statuetkę im. wachm. Stanisława Budzyńskiego.

Sobota wieczór to tradycyjny Capstrzyk, którym udaliśmy się pod Pomnik Pułkowy, gdzie odbył się Apel Poległych. Zanim jednak jego uczestnicy wsłuchali się w listę ponad 360 nazwisk poległych i pomordowanych Ułanów Poznańskich, w tym ważnym miejscu przyznano nagrody w konkursie wiedzy o Pułku, zorganizowanego w tym roku w kilku poznańskich szkołach oraz po raz pierwszy w Szkole Podstawowej w Krośnie k/Mosiny.

Niedzielne obchody rozpoczęto uroczystą Mszą św. u oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Dalsze uroczystości przeniosły się pod Pomnik Pułkowy, pod którym zaproszone delegacje złożyły wiązanki kwiatów. W miejscu tym Znakiem Pułkowym zostało uhonorowanych kilkudziesięciu współczesnych Ułanów Poznańskich oraz pięciu cywilów – członków naszego Towarzystwa: Dale Taylor, Remigiusz Dolata, Piotr Stachecki oraz bracia Mikołaj i Piotr Walterowie.

Spod Pomnika uroczystości przeniosły się do Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, gdzie współczesny Sztandar Ułanów Poznańskich pokłonił się historycznemu Sztandarowi Pułku, po czym przyznano Znaki Zasługi i Godło Honorowe Towarzystwa – za wspieranie inicjatyw podejmowanych przez naszą organizację. W tym roku tym wyróżnieniem uhonorowani zostali nasz członek, p. Kazimierz Kundegórski, junak gen. Władysława Andersa i przyjaciel naszego Oddziału, p. Andrzej Wojciechowski, właściciel Stadniny Koni Fiord z Młodzikowa. Z kolei Godło Honorowe przyznano społeczności miasta Turek. Miłym akcentem było przekazanie na rzecz 15. batalionu Ułanów Poznańskich wizerunku św. Jerzego przebijającego lancą smoka. Pamiątkowy odlew na ręce dowódcy Ułanów Poznańskich, ppłk. Tomasza Stachery, przekazał p. Krzysztof Kubicki.

Tradycyjny piknik rodzinny zagościł ponownie na Poznańskiej Cytadeli. Przybyłym licznie (mimo dwukrotnego opadu śniegu!) widzom zaprezentowano goszczącą w Poznaniu kawalerię, po czym udekorowano czołowych zawodników odbywających się na Woli zawodów kawaleryjskich. Dalsza część pikniku obfitowała w szereg pokazów i inscenizacji, w tym pokazy łucznictwa konnego, występ Ksinzoków – grupy folklorystycznej z Łowicza, grupy Lajkonik oraz amazonek.

Po raz pierwszy w roku 2015, trochę nieśmiało, zorganizowaliśmy plastyczny koŃkurs dla dzieci. Inicjatywa okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, gdyż w roku obecnym zainteresowanie nim przerosło nasze oczekiwania. Nadesłano do nas prace nie tylko z Poznania, ale również z Wędrzyna i Międzyrzecza. Organizatorzy najpierw podzielili je wg grup wiekowych ich autorów, a następnie w każdej grupie wyróżnili jedno dziecko. Oto lista tegorocznych zwycięzców: w grupie wiekowej do 6 lat wyróżniono Zosię Musiołowską, w grupie 7-9 lat Julitę Lisiecką, natomiast w grupie 10-13 lat Roksanę Lorenz.

Obchody Święta Pułkowego, już półoficjalnie, zakończyliśmy rautem zorganizowanym w dniu 6 maja z inicjatywy i na zaproszenie naszego członka, kol. Bolesława Skorupskiego.  W gronie naszych rodzin spotkaliśmy się m.in. z dowódcą Ułanów Poznańskich, ppłk. Tomaszem Stacherą.

Ku chwale Pułku i dla dobra Polskiej Kawalerii!

Piotr Stachecki

 
Share this page