Home / Organizacja / dołącz / Lista ’43

 

Głównym obszarem zainteresowania członków sekcji zmotoryzowanej ROK jest okres kampanii włoskiej 1943 – 1945. W tym czasie zestaw podstawowego umundurowania każdego żołnierza Pułku składał się z:

– sukiennych spodni i bluzy tzw. battle dress z oznakami stopnia na naramiennikach oraz naszywkami Poland na obu rękawach. Od września 1944 roku dodatkowym elementem była tzw. tarcza krzyżowców na lewym rękawie bluzy. Mundur był noszony jako wyjściowy (garnizonowy), oraz polowy. Poza służbą, np. w czasie przepustek nagminnie noszono koszule z krawatem przy niezapiętym górnym guziku bluzy lub wykładano kołnierz koszuli na kołnierz bluzy. W czasie służby, w tym wystąpień uroczystych w szyku, kołnierz bluzy powinien być zapięty (nie dotyczy oficerów).

– spodni i bluzy tzw. denim overall uszytych z materiału przypominającego dżins w różnych kolorach i odcieniach od zieleni do brązu. Mundur był noszony do pracy przy sprzęcie, do ćwiczeń oraz jako polowy.

– spodni i koszuli drelichowych w kolorze piaskowym, noszonych latem jako mundur garnizonowy oraz polowy. Górny guzik koszul nie był zapinany.

Nakryciem głowy był czarny beret tłoczony z jednego kawałka filcu z nałożonym orłem plastikowym, metalowym lub haftowanym. Proporczyki na beretach pojawiły się prawdopodobnie jesienią 1944 roku.

Na froncie noszono również mieszanki wszystkich zestawów mundurowych, zależnie od pogody i potrzeby.

Ponadto każdy żołnierz posiadał:
Hełm, buty tzw. ammo boots, płachtę przeciwdeszczową, płaszcz sukienny, serdak skórzany, rękawice wełniane, maskę p – gaz w pokrowcu, kombinezon drelichowy zimowy i letni (załogi pojazdów pancernych), menażkę, manierkę, kubek, sztućce w tzw. zawiniątku, zestaw do szycia, ręcznik (często amerykański – zielony), zestaw do mycia i golenia, koc, impregnowaną matę do spania, namiot dwuosobowy (1 na 2 żołnierzy), worek na zapasowe umundurowanie i wyposażenie.

Oporządzenie podstawowe składało się z:
Pasa głównego, szelek, dwóch ładownic uniwersalnych, chlebaka z szelkami, plecaka z dwoma trokami, saperki w pokrowcu (1 żołnierz w sekcji miał zamiast niej maczetę), manierki w pokrowcu, spinaczy do spodni. Do munduru wyjściowego zakładano bielony pas, szelki i przedłużki do szelek. Nie noszono wówczas spinaczy.

Sekcja odtwarza 3. szwadron pułku (szwadron dowodzenia do stycznia 1944), przy czym naszym szczególnym zainteresowaniem cieszy się pluton moździerzy pułkowych, którego dowódca z kampanii włoskiej, płk Edmund Majewski był motorem powstania naszej grupy.

Ze względu na udział w różnych imprezach wcielamy się też w żołnierzy jednego z plutonów szturmowych, które wchodziły w skład 1., 2. i 4. szwadronu.

Uzbrojenie pojedynczego ułana było zróżnicowane zależnie od funkcji np:
1. dowódca plutonu (porucznik) – pistolet lub rewolwer, mapnik, lornetka, często również nieetatowy pm
2. zca dcy plutonu (sierżant) – pm Thompson, 6 magazynków, 2 granaty, mapnik, lornetka
3. ordynans dcy plutonu/ goniec – Enfield, 150 szt. amunicji (100 w bandolierach), bagnet, 2 granaty
4. łącznościowiec, Enfield, 50 szt. amunicji, bagnet, 2 granaty, często zamiast karabinu pm
5. dca sekcji wsparcia – Enfield lub pm Thompson, bagnet lub nóż, 4 pociski do 2” w dodatkowych ładownicach na piersi,
6. celowniczy 2” , moździerz, pistolet lub rewolwer, 8 pocisków 2”, zestaw części zamiennych
7. Amunicyjny 2” – Enfield, 100 szt. amunicji, bagnet, 6 pocisków 2”, kolejne pociski były przenoszone przez obu żołnierzy obsługi w specjalnych noszakach.
8. Dowódca sekcji strzeleckiej (plutonowy) – pm Thompson, 2 magazynki do rkm Bren, nożyce do cięcia drutu, maczeta lub nóż,
9. Strzelec nr 1 – 6 – Enfield, 150 szt. amunicji (100 w bandolierach), bagnet, 1 granat, 2 magazynki do Bren
10. Zca dowódcy drużyny/ dca sekcji Bren (kapral) – Enfield lub pm Thompson + 6 magazynków + 2 magazynki do rkm Bren bagnet lub nóż, 4 magazynki do Bren w dodatkowych ładownicach na piersi,
11. Strzelec Bren, 4 magazynki do Bren, zestaw części zamiennych
12. Amunicyjny Bren – Enfield, 100 szt. amunicji, bagnet, 5 magazynków Bren, 2 granaty, zapasowa lufa w pokrowcu
W czasie wystąpień uroczystych cały pododdział jest uzbrojony w pm Thompson.
Kandydat do oddziału powinien skompletować w pierwszym roku podstawowy zestaw umundurowania sukiennego w raz z dodatkami (beret, hełm, buty oraz oporządzenie polowe i bielone)

 
Share this page