Home / Uncategorised / Jak to się zaczęło

 

Pomysłodawcą inicjatywy przemarszu do Ziewanic był nieżyjący już członek Towarzystwa, Ułan Poznański, ś.p. ppłk dr Tadeusz Andrzejewski (wówczas w stopniu porucznika). Propozycja, jako sposób na uczczenie 60. rocznicy „Bitwy nad Bzurą”, padła na Walnym Zebraniu Członków, zorganizowanym na początku 1999 roku i od razu uzyskała szerokie grono zwolenników.

Jako cel obrano usytuowany w Boczkach Domaradzkich k/Ziewanic głaz pamięci ppłka Tadeusza Mikke, pierwszego wojennego dowódcy Pułku, który zginął w tym rejonie dnia 12 września 1939 r. W miejsce to już od lat udawali się wetereni tamtych walk, jak i delegacja Towarzystwa, a z czasem również wojska i szkół, jednakże jeszcze nikt wcześniej nie odważył się na tak oryginalną i trudną wyprawę. Start zaplanowano w okolicach Poznania, by więc dotrzeć na miejsce w ustalonym terminie (12 września na godz. 12.00), należało wyjechać kilka dni wcześniej (dystans do pokonania to ok. 300 km).

p1

Rok 1999 – odpoczynek na trasie przemarszu, pomysłodawca ppłk dr Tadeusz Andrzejewski (w środku), Bolesław Klóska (z lewej) i Marek Woźnicki (z prawej) – fot. Andrzej Szozda

Pierwszy przemarsz zorganizowano jeszcze w tym samym roku, a wzięło w nim udział 12 uczestników, w większości członków Towarzystwa. Prowadził ich sam pomysłodawca, ppłk Tadeusz Andrzejewski, który, mimo zaawansowanego wieku, wiele etapów przejechał w siodle, czym wszystkim bardzo zaimponował. W przemarszu tym uczestniczył również wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz (pierwszy i ostatni etap). Ponadto w trasę wyruszyli Andrzej Walter, Jacek Budzyński, Bolesław Klóska, Adam Bech, Łukasz Walter, Robert Szcześniak, Paweł Kochański, Marek Woźnicki, Tomasz Aleksandrowicz oraz ówczesny Komendant oddziału konnego, Roman Kusz.

p999

Rok 1999 – na trasie pierwszego przemarszu, od prawej: Maciej Frankiewicz, Jacek Budzyński, Andrzej Walter, Paweł Kochański, Bolesław Klóska, Robert Szcześniak, Marek Woźnicki i Tomasz Aleksandrowicz – fot. Andrzej Szozda

W następnych dwóch latach zrezygnowano tej inicjatywy, by do niej powrócić od roku 2002 i już rokrocznie podtrzymywać zapoczątkowaną przez płka Andrzejewskiego tradycję. W 2011 roku reprezentanci naszego Oddziału wyruszyli w swój wrześniowy szlak już po raz jubileuszowy, dziesiąty.

W niniejszym dziale prezentujemy relacje z najbardziej aktualnych przemarszów z lat 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 i 2016.

 

 
Share this page