Home / Uncategorised / Kilka słów

 

Strefa Militarna to zlot grup rekonstrukcyjnych, kolekcjonerów sprzętu historycznego i muzealników, który nieprzerwanie od 2009 roku organizowany jest latem w miejscowości Podrzecze k/Gostynia (województwo wielkopolskie). W zlocie uczestniczą również żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Impreza aktualnie ma już charakter międzynarodowy, bowiem do miłośników historii z Polski dołączyli również koledzy zza granicy. W projekcie uczestniczy ok. 1000 osób – zarówno uczestników, organizatorów, jak i wolontariuszy.

Prezentowany sprzęt, mundury, dodatki, jak i sposoby ich taktycznego użycia oraz inscenizacje pól walki mają niezwykły charakter i przyciągają tysiące zwiedzających.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Historia Militaris, które współtworzy część członków naszego Towarzystwa. Jednak największy ciężar przygotowań przypada na członków pododdziału zmechanizowanego Reprezentacyjnego Oddziału Kawalerii, którzy doprowadzili organizację tak dużej imprezy do perfekcji.

Od samego początku obóz na Strefie wystawiają również członkowie naszego pododdziału konnego. Można w nim znaleźć namiot sztabowy, namioty gospodarcze, szereg elementów wyposażenia i uzbrojenia, jak i stajnię polową z jedynymi zakwaterowanymi podczas całego zlotu końmi. Jest to również okazja do zaprezontowania podczas pokazów i inscenizacji umiejętności kawaleryjskich oraz taktyki wykorzystania kawalerii.

3

71840 491312477615506 524012346 n

Strefa Militarna 2011 i 2013 – obóz pododdziału konnego – stajnia polowa i sprzęt (fot. Łukasz Walter)

STRONA PRZEDSIĘWZIĘCIA

 
Share this page