Home / Stowarzyszenie / Przynależność

 

PROPORCZYK 15 PU 01 KopiaTowarzystwo byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich stanowią ludzie, których łączy coś więcej niż jedynie członkowstwo w jednym z wielu stowarzyszeń działających w kraju. Akcent towarzyski naszej organizacji jest bardzo mocno podkreślany, a określenie „Rodzina Pułkowa” chyba najlepiej definiuje relacje, jakie w naszym Towarzystwie mają miejsce.

Jak każda grupa, również i członkowie naszego Towarzystwa posiadają swoje własne, wyróżniające elementy ubioru i wyposażenia.

Znaczek Towarzystwa

Znaczek Towarzystwa to pionowy proporczyk w barwach pułkowych, z naniesionym historycznym monogramem Pułku złożonym z liczby „15” i liter „PU” z bitym na odwrotnej stronie numerem członkowskim (u członków-założycieli numer łamany jest przez „Z”). Znaczek zaproponował ówczesny Prezes Tadeusz Jeziorowski, a zaprojektował artysta mal. Andrzej Jeziorkowski. Wzorem dla monogramu pułkowego jest fotografia czapraka (fot.14) na s. 59 Zeszytu hitorycznego nr 5 Towarzystwa pt. “Orkiestra 15 Pułku Ułanów Poznańskich” (autor: Lesław Kukawski). Pierwowzór znaczka bity był w srebrze, jednakże p. Jarosław Jakubowski, grawer z Poznania, który zajmował się jego wykonaniem, przekonał autorów projektu do wersji złotej, która nie oksyduje i zachowuje cały czas ten sam wygląd.

Krawat organizacyjny

Krawaty organizacyjne zostały wprowadzone uchwałą Walnego Zebrania z dnia 7 grudnia 1997 r., jako wyraz woli członków Towarzystwa. I ten znak, z jego symboliką, został zaproponowany przez ówczesnego Prezesa Towarzystwa.

Krawat jest koloru granatowego tj. w podstawowej barwie kawaleryjskiej, ze srebrzystoszarym historycznym monogramem Pułku złożonym z liczby „15” i liter „PU” oraz z trzema biało-czerwonymi prążkami w kształcie zygzaka, symbolizującymi trzy daty z dziejów Pułku: pierwszy – powstanie w 1918 r., drugi – odrodzenie w roku 1942,  trzeci – ponowne powstanie w 1996 r.

W związku z tym, że zwyczaj noszenia krawatów pojawił się po wojnie w kołach pułkowych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, ściślej na terenie Wielkiej Brytanii, na wzór angielski również wykonanie krawatów organizacyjnych naszego Towarzystwa zostało zlecone renomowanej firmie specjalizującej się w Anglii w takich wyrobach. Zamówienie zrealizowała firma Benson & Clegg, London, dostawca Dworu Ks. Walii. Naszym pośrednikiem w kontaktach był mjr Edmund Majewski w Londynie, późniejszy Prezes Honorowy Towarzystwa.

Przypięty na lewej piersi ubioru wizytowego znaczek Towarzystwa wraz krawatem, stanowią ubiór organizacyjny naszego stowarzyszenia.

 

 
Share this page