Home / Organizacja / Wydarzenia / Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

 

93 lata temu – 27 Grudnia 1918 roku wybuchło jedyne zwycięskie polskie powstanie. Zryw niepodległościowy ludności polskiej, który zapoczątkowano w Poznaniu, szybko przelał się na niemal całą Wielkopolskę. Niektóre miasta i wsie zajmowano niemal bez rozlewu krwi, o inne toczono zacięte walki. Najcięższe zmagania to boje o Szubin, Chodzież, Nakło czy Inowrocław. Na terenach tych do dziś żyją potomkowie bohaterskich żołnierzy Powstania Wielkopolskiego.

 

Obchody rocznicowe w Mosinie.

W rocznicę wybuchu Powstania w wielu miejscach związanych z walkami gromadzą się ludzie, by tym samym oddać cześć bojownikom o naszą wolność. Wiele takich dowodów pamięci można zauważyć nie tylko w Poznaniu, lecz również w mniejszych miejscowościach, które w żywy sposób związane są z dawnymi chwalebnymi czynami. Na jedną z takich uroczystości przybyli również ułani z naszego Reprezentacyjnego Oddziału Konnego. Odbyła się ona w Mosinie, pod pomnikiem starszego ułana Piotra Mocka, przy ulicy noszącej jego imię, nieopodal jego rodzinnego domu.

Powstaniec Piotr Mocek zgłosił się do wojska na ochotnika i został przydzielony do Konnych Strzelców Straży Poznańskiej, późniejszego 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich, który po włączeniu Wojsk Wielkopolskich w ramy jednego wspólnego Wojska Polskiego w 1920r. otrzymała nazwę 15 Pułku Ułanów Wielkopolskich (z czasem przemianowanego na 15 Pułk Ułanów Poznańskich).

Piotr Mocek, wówczas w stopniu strzelca, walczył dzielnie i zginął dnia 11.01.1919 roku w miejscowości Kołaczkowo koło Szubina. Stał się on dla społeczności miasta Mosiny bohaterem, o którym nie zapomnieli.

I my nie zapominajmy o naszych bohaterach!

Więcej o Piotrze Mocku: http://www.zolnierzewolnosci.pl/portal/pl/Mocek_Piotr_2.html

Obchody rocznicowe w Dolsku.

27 grudnia 2011 o Mszą św. godzinie 18.00 w Dolsku niedaleko Gostynia rozpoczęły się uroczystości rocznicowe wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Oddział zmotoryzowany wystawił wartę honorową w składzie: Przemysław Kosowicz, Remigiusz Dolata, Mateusz Matysiak oraz poczet proporcowy w składzie Waldemar Kozłowski, Sławomir Tomczak i Jonasz Wyzuj. Po mszy świętej udaliśmy sie pod pomnik, a następnie wzięliśmy udział w uroczystej akademii przygotowanej przez młodzież.

Autorzy tekstów: PiW i Remigiusz Dolata
Autor Zdjęć: Marcin Szymczak

 
Share this page