Home / Organizacja / Wydarzenia / Święto Pułkowe Pułku 3 Strzelców Konnych

 

28 kwietnia 2012r., dokładnie tydzień po zakończeniu odbywających się w Poznaniu uroczystości związanych ze Świętem 15 Pułku Ułanów Poznańskich, przedstawiciele ROK przybyli z wizytą do krakowskiego garnizonu na Święto swoich Przyjaciół z 3 PSK.

W tym roku całość uroczystości odbyła się w Krakowie, częściowo na Olszanicy (w dawnym forcie austriackim, na którego terenie obecnie znajduje się ośrodek jeździecki) oraz w kilku „Miejscach Pamięci Pułku”.

Początkowo zebrane delegacje pokłoniły się przy grobach dowódców Pułku, po czym wszyscy wzięli udział we Mszy Św. odprawionej w kościele oo. Kapucynów. Następnie strzelcy konni oraz zgromadzeni goście udali się z powrotem do fortu, w którym członkowie Szwadronu Toporzysko dali piękny pokaz umiejętności kawaleryjskich.

Do pokazu stanęło trzynastu kawalerzystów tj. dwie sekcje i dowódca. Na początek w bardzo ładnym stylu zaprezentowali musztrę konną (jednak zastanawiają niektóre komendy, trudno ich szukać w regulaminie z okresu, który Koledzy przedstawiali.) Po musztrze władanie białą bronią konno i pokazy woltyżerskie – poczta węgierska, kładzenie konia, oraz skok przez położonego konia, wszystkie te elementy wykonane bardzo dynamicznie, wprawiły publiczność w zachwyt.

Po pokazie poczęstunek, chwila odpoczynku i wspólna zabawa przy ognisku i gitarze.

Późno w nocy przetransportowano konie do ośrodka w Toporzysku, gdzie następnego dnia zorganizowane nieoficjalną część.

Należy dodać, że atmosfery panującej co roku na uroczystościach Święta 3 PSK możemy jedynie pozazdrościć.

Autor tekstu: PiW
Autor zdjęć: Sebastian Grzelczyk

 
Share this page