Home / Organizacja / Wydarzenia / Tablice rtm. Pileckiego i ppłk. Cieplińskiego

 

25 maja 2012r. w krużgankach kościoła oo. Dominikanów w Poznaniu odsłonięto tablice upamiętniające rotmistrza Witolda Pileckiego oraz ppłk. Łukasza Cieplińskiego – dwóch Bohaterów, bojowników o wolność Polski, zamordowanych z wyroku komunistycznego sądu wojskowego odpowiednio 25 maja 1948r. i 1 marca 1951r. Inicjatorem upamiętnienia obu żołnierzy i organizatorem uroczystości był Zarząd Towarzystwa b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona przez ks. bp. Marka Jędraszewskiego, w której wzięło udział wiele pocztów i sztandarów oraz liczne grono młodzieży szkolnej, poznaniaków i zaproszonych gości. Na tę ważną uroczystość ROK wystawił poczet, w którego skład weszli jedni z najbardziej zasłużonych członków Oddziału – Kazimierz Szwed, Jacek Budzyński i Zdzisław Pilarski.

Po liturgii odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic, w której uczestniczył m.in. syn rotmistrza, pan Andrzej Pilecki, i wdowa po synu ppłk. Cieplińskiego. Niezwykle wzruszającym elementem uroczystości były odczytane przez młodzież szkolną fragmenty listów pisanych z więzienia do żony i synka przez rtm. Pileckiego.

Cześć Ich Pamięci!!!

Autor tekstu: Piotr Stachecki

 

 
Share this page