Rok 2014 to czas jubileuszu 95-lecia Ułanów Poznańskich. W związku z tym Towarzystwo b. Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, we współpracy z 15. Batalionem Ułanów Poznańskich im. gen Władysława Andersa, przygotowało cykl wydarzeń związanych historią i współczesnością jednostki.
Jubileusz rozpoczęliśmy wystawą historyczną zorganizowaną wspólnie z Wielkopolskim Muzeum Wojskowym. Jej uroczyste otwarcie w gmachu Muzeum na Starym Rynku w Poznaniu nastąpiło 26 stycznia. Było to znaczące wydarzenie dla wszystkich miłośników dawnej barwy i broni, bowiem po raz pierwszy w historii tej zasłużonej placówki, obok zbiorów muzealnych zaprezentowano liczne pamiątki pochodzące z kolekcji prywatnych i do tej pory nie prezentowane publicznie. W śród nich jednym z ciekawszych eksponatów jest polska armata p-panc 37mm Bofors wz. 36.
Pod koniec kwietnia Święto Ułanów Poznańskich obchodzone było w ich współczesnym garnizonie – Wędrzynie. Z tej okazji Batalion przygotował wiele atrakcji dla miłośników współczesnej wojskowości – uroczysty apel, prezentacja sprzętu, piknik rodzinny i bal kawaleryjski.
Entuzjaści kawaleryjskich tradycji zgromadzili się w Poznaniu w majowy długi weekend, podczas kolejnych „Dni Ułana”. Pod tą nazwą od lat kryją się obchody Święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich (w roku 2014 zorganizowane po raz 28.), a w jego ramach XXIV Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie „Militari” rozgrane od 1 do 3 maja na terenie CWJ Hipodrom Wola. Warto odnotować, że nasze zawodu nawiązują do przedwojennych Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego i są imprezą o najdłuższej ciągłej tradycji w kraju, a w uznaniu wielu środowisk, należą również do najtrudniejszych. Zwycięstwo w poznańskich zawodach nobilituje. Tradycyjnie Capstrzyk i Apel Poległych odbył się w sobotę 3 maja. Za to niedzielne uroczystości 4 maja miały wyjątkową oprawę w związku z wręczeniem Sztandaru Ułanom Poznańskim. Podczas Święta zostały również rozegrane III Międzynarodowe Mistrzostwa Kawalerii – Poznań 2014.
W połowie maja delegacja Batalionu wzięła udział w uroczystościach rocznicowych na Monte Cassino. Wyjazd był niezwykłym przeżyciem i długo pozostanie w pamięci.
Przed nami jeszcze:
Początek września to marsz konny do Ziewanic. Jak co roku mamy nadzieję zgromadzić się 12 września przy głazie upamiętniającym miejsce śmierci ppłk. Tadeusza Mikke, dowódcy Pułku w kampanii wrześniowej.
Obchody jubileuszu chcemy zakończyć wspomnieniem o poległych, zamordowanych i zmarłych Ułanach Poznańskich. Tradycyjnie spotkamy się w tym celu na Mszy Świętej w jedną z listopadowych sobót.
Wszystkich byłych i obecnych żołnierzy, którym bliskie są biało-czerwone barwy, członków rodzin Ułanów Poznańskich, pasjonatów historii wojskowości i jeździectwa zapraszamy do udziału w planowanych działaniach.
Ku chwale Pułku i dla dobra polskiej kawalerii!
Adam Bech
Prezes Towarzystwa