tatry4

W dniach 4-5 czerwca żołnierze 3bpzmot/15bUP w ramach Dnia Podoficera odbyli szkolenie z taktyki nt. “Pluton w marszu” w terenie górzystym w Tatrach. Szkolenie miało na celu podniesienie wytrzymałości fizycznej i psychicznej, a także zdobycie praktycznych umiejętności z zakresu przeżycia w warunkach specyficznego środowiska walki. Organizatorem szkolenia był chor. Wojciech JACKOWSKI.

W trakcie zajęć, nieoczekiwanie i ponadprogramowo żołnierze poddani zostali niespodziewanemu sprawdzianowi swoich umiejętności.

tatry3W dniach 4-5 czerwca żołnierze 3bpzmot/15bUP w ramach Dnia Podoficera odbyli szkolenie z taktyki nt. “Pluton w marszu” w terenie górzystym w Tatrach. Szkolenie miało na celu podniesienie wytrzymałości fizycznej i psychicznej, a także zdobycie praktycznych umiejętności z zakresu przeżycia w warunkach specyficznego środowiska walki. Organizatorem szkolenia był chor. Wojciech JACKOWSKI.

W trakcie zajęć, nieoczekiwanie i ponadprogramowo żołnierze poddani zostali niespodziewanemu sprawdzianowi swoich umiejętności.

Kpr. Patryk WABERSKI wraz z szer. Kacper SYNOŚ z plutonu rozpoznawczego 3bpzmot, w trakcie marszu drogą na Zawrat odnaleźli rannego turystę. Poszkodowany nie miał zasięgu sieci komórkowej a jego stan pogarszał się z minuty na minutę. Zwiadowcy, wykorzystując dostępne środki, szybko udzielili mu pierwszej pomocy i nawiązali łączność z placówką GOPR. Po otrzymaniu wiadomości o czasie przybycia pomocy, przygotowali i oznaczyli rejon dla śmigłowca ratunkowego. Dzięki zdobytej wcześniej wiedzy i umiejętnościom naprowadzili śmigłowiec na lądowisko oraz pomogli w ewakuacji rannego turysty.

„Kolejny raz potwierdziło się że, ciężkie szkolenie jakiemu poddawani są zwiadowcy 15bUP nie idzie na marne, a żołnierze naszego batalionu niosą pomoc nie tylko w czasie klęsk żywiołowych i wojny ale w każdej sytuacji gdzie zagrożone jest ludzkie życie” komentuje ppor. Tomasz DRĄŻKIEWICZ, dowódca plutonu rozpoznawczego 3bpzmot.

 

 
Share this page