Home / Organizacja / Wydarzenia / 30. Dni Ułana – podsumowanie

 

30 DU

Jubileuszowe 30. Dni Ułana – obchody święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich odbyły się w Poznaniu w dniach 17-19 kwietnia 2015r. Tydzień później, w piątek 24 kwietnia, miały miejsce uroczystości we współczesnym garnizonie Ułanów Poznańskich, w Wędrzynie.

Tradycyjnie rozpoczęliśmy Ogólnopolskimi Zawodami Kawaleryjskimi Militari, które w tym roku w Poznaniu odbyły się już po raz 25. W konkursie głównym klasy L, jak i towarzyszącym mu konkursie klasy LL mieliśmy łącznie 32 starty – po 16 w każdej klasie. Do udziału w VI Memoriale im. Macieja Frankiewicza zgłoszono dodatkowe trzy przejazdy. Zawody trwały w dniach 17-18 kwietnia, a więc o jeden dzień której niż zazwyczaj.

Po intensywnej rywalizacji górą ponownie byli zawodnicy w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich – konkurs główny zwyciężył Mikołaj Walter (15. PU) na Formozie, wyprzedzając Grzegorza Wojtaczkę (20. PU) na koniu Zament i Pawła Kubickiego (15. PU) na Nulu. Klasyfikację drużynową Militari wygrała również ekipa gospodarzy, w składzie Mikołaj Walter (Formoza) i Andrzej Ciesielski (Lawenda). Tryumfatorem Militari LL został Andrzej Ciesielski (15. PU) na Europie, wyprzedzając Patryka Sagana (2. PSK) na Parmezanie i Ireneusza Szantulę (20. PU) na Emie. Memoriał im. Macieja Frankiewicza należał do Piotra Piekarczyka (1. PSJP) na Dolce Vitae. Ustanowioną w ubiegłym roku nagrodę im. ppłk. dr. Tadeusza Andrzejewskiego dla właściciela najlepszego konia zawodów zdobył drugi raz z rzędu Paweł Kubicki (15. PU), tym razem za konia Nul. Z kolei największym pechowcem Militari okazał się Paweł Brzezicki na koniu Ciociosan (12. PU), odbierając statuetkę im. wachm. Stanisława Budzyńskiego.

Sacrum Święta, a więc Apel Poległych, na który kolumna kawalerzystów i wojska przychodzi uroczystym Capstrzykiem prowadzonym ulicami Poznania, odbył się tradycyjnie w sobotę wieczorem, dnia 18 kwietnia. Uczestnicy, pełni zadumy, pochylili się Pomnikiem Pułkowym, wsłuchując się w listę ponad 360 nazwisk poległych i pomordowanych Ułanów Poznańskich. Pamiętając o historii, organizatorzy nie zapomnieli o przyszłych pokoleniach – tuż przed odczytaniem Apelu Poległych przyznano nagrody w konkursie wiedzy o Pułku, zorganizowanego w tym roku zarówno w SP nr 77 im. 15. Pułku Ułanów Poznańskich, jak i w kilku poznańskich szkołach, w ramach projektu “Na tropach żołnierzy gen. Andersa”.

Ostatni dzień poznańskiej części Święta obfitował w atrakcje dla całych rodzin. Zanim jednak kawaleria dotarła na Cytadelę, niedzielne uroczystości rozpoczęto uroczystą Mszą św. u oo. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Dalsze uroczystości przeniosły się pod Pomnik Pułkowy, pod którym zaproszone delegacje złożyły wiązanki kwiatów. W tak ważnym dla Pułku miejscu kilkudziesięciu współczesnych Ułanów Poznańskich zostało uhonorowanych Znakiem Pułkowym. Symboliczne wyróżnienie w imieniu wszystkich organizatorów Dni Ułana odebrał również p. Ryszard Olejniczak – jeden z pierwszych, którzy w Poznaniu upomnieli się o tradycje ułańskie.

Spod Pomnika uroczystości przeniosły się do Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego, gdzie oddano tradycyjny pokłon historycznemu Sztandarowi Pułku, po czym przyznano Znaki Zasułgi Towarzystwa – za wspieranie inicjatyw podejmowanych przez naszą organizację. W tym roku tym wyróżnieniem uhonorowani zostali kol. Tadeusz Pawlicki i p. Marcin Klinkiewicz z Turku.
Cytadela to tradycyjny piknik rodzinny, podczas którego dokonano prezentacji przybyłej do Poznania kawalerii oraz udekorowano czołowych zawodników odbywających się na Woli zawodów kawaleryjskich. Dalsza część pikniku obfitowała w szereg pokazów i inscenizacji, w tym zaprezentowane w ramach inscenizacji spieszenie sekcji CKM na jukach w wykonaniu naszego Oddziału.

Tydzień po obchodach Święta Pułkowego w historycznym garnizonie Ułanów Poznańskich, uroczystości przeniosły się do Wędrzyna, gdzie stacjonuje 15. batalion Ułanów Poznańskich im. gen. broni Władysława Andersa. Po uroczystej Mszy św. odprawionej w garnizonowym kościele, odbył się apel na dziedzińcu batalionowych koszar. Następnie dla mieszkańców zorganizowano piknik oraz pokazy sprzętu wojskowego.

W tym roku ponownie mieliśmy zaszczyt gościć w Poznaniu p. Annę Marię Anders, córkę jednego z historycznych dowódców 15. Pułku Ułanów Poznańskich, Naczelnego Wodza, patrona współczesnych „dzieci Poznania”, gen. broni Władysława Andersa. W ramach wizyty p. Anders spotkała się z uczniami poznańskich szkół oraz z Poznaniakami, przy okazji promocji swojej książki pt. „Córka generała i piosenkarki”. To spotkanie wspaniale poprowadził nasz Prezes Honorowy, kol. Tadeusz Jeziorowski, a zorganizowano je w ważnym dla Pułku miejscu – w części miasta, gdzie przed wojną znajdowały się koszary m.in. naszego Pułku, a obecnie zajmowanej przez kompleks City Park. P. Anders, jako gość honorowy, wzięła udział ponadto w zorganizowanym w sobotę 25 kwietnia raucie wieńczącym obchody Święta Pułkowego. Na zaproszenie naszego członka, kol. Bolesława Skorupskiego, mogliśmy zgromadzić w jednym miejscy również Prezydenta Miasta Poznania, p. Jacka Jaśkowiaka – uosabiającego Honorowego Szefa Pułku, dowódców 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, gen. brygady Andrzeja Kuśnierka, oraz 15. batalionu Ułanów Poznańskich, ppłk. Tomasza Borowczyka, Komendanta naszego Oddziału, kol. Andrzeja Waltera, czołowych zawodników tegorocznych Militari oraz organizatorów Święta, oczywiście z rodzinami.

Ku chwale Pułku i dla dobra Polskiej Kawalerii!

 
Share this page