Home / Organizacja / Ostateni pożegnanie

 

20180303 113454 W sobotę, 3 marca br., pożegnaliśmy kaprala Mieczysława Dwojaka, Ułana Poznańskiego, członka naszego Towarzystwa z numerem kolejnym 92. Msza św. pogrzebowa odbyła się w Sanktuarium Maryjnym w Kuczkowie, natomiast pochówek na pobliskim cmentarzu parafialnym. W uroczystości wziął udział szwadron honorowy 15. batalionu Ułanów Poznańskich pod dowództwem por. Dzierzyńskiego z delegacją oraz przedstawiciele naszego Towarzystwa z pocztem proporcowym. Po jej zakończeniu zostaliśmy przez rodzinę Zmarłego zaproszeni razem z całą (!) delegacją Batalionu na poczęstunek.

Kapral Mieczysław Dwojak urodził się 16 kwietnia 1915 r. w Gołuchowie. W Pułku służył w latach 1937-1939, w trzecim szwadronie pod dowództwem por. Rożałowskiego. Brał udział w kampanii wrześniowej – walczył nad Bzurą, następnie przez Puszczę Kampinoską doszedł do Modlina, gdzie został wzięty do niewoli niemieckiej. Przebywał w obozie jenieckim STALAG 1A, nr jeńca 42 462. Został wyzwolony przez Rosjan w styczniu 1945 r. Z zawodu był siodlarzem, rymarzem i tapicerem.

Pożegnaliśmy członka naszej rodziny, tej Pułkowej, i to naprawdę nie są puste słowa. Byliśmy bowiem z delegacją na setne urodziny u kaprala Mieczysława Dwojaka i znaliśmy się osobiście. Zaskoczył nas wówczas znajomością przyśpiewek ułańskich, humorem i ogólną rewelacyjną kondycją. Taki właśnie w naszej pamięci pozostanie.

Autor tekstu: Piotr Stachecki na bazie informacji z deklaracji członkowskiej oraz słów proboszcza parafii w Kuczkowie, ks. dra Adama Zmudy, wypowiedzianych nad trumną w dniu pogrzebu.

Autor zdjęć:  starszy chorąży Robert Kuzajewski

 
Share this page